SBS’de şampiyonluk satrançla geldi

120711_sbssampıyon.hmedium http://www.ntvmsnbc.com/id/25365974/ adresinde yayınlanmış önemli bir yazıyı sizlerle paylaşmak isterim sevgili sporcular ve veliler.

Seviye Belirleme Sınavı Türkiye birincisi Nezihe Ezgi Menzi, satrançta Avrupa ikincisi olması nedeniyle hak ettiği ek puanın sınav sonucuna eklenmesinin, SBS’de birinci olmasında önemli bir rol oynadığını belirtti.
KONYA – Ziraat Mühendisi Bilge Menzi ve Endüstri Mühendisi Mehmet Menzi’nin çocuğu olan 14 yaşındaki Nezihe Ezgi Menzi, satrançta Avrupa 2’ncisi olması nedeniyle hak ettiği ek puanında eklenmesiyle Seviye Belirleme Sınavı’ndan (SBS) 507.424 puan alarak Türkiye birincisi olduğunu söyledi.

Sevinçli haberi yatağına uzanıp, uyumak istediği sırada cep telefonuna gelen mesajla öğrendiğini ifade eden Menzi, ” Cep telefonuma mesaj geldi. Mesaja baktığımda dershanedeki öğretmenlerimden biri ismimin TV’lerde SBS Türkiye birincisi olarak yer aldığını söyledi. Birden yataktan fırlayıp, televizyonu açtım ve birinci olduğumu öğrendim.” dedi.

BAŞARININ SIRRI SATRANÇ
8 yaşında satranca başladığını ve şu an milli takım oyuncusu olduğunu kaydeden Nezihe Ezgi Menzi, satranç da Türkiye ve Avrupa’da önemli derecelerinin olduğunu ifade etti.

Satrancın ders çalışmasına olumlu etkisinin olduğunu vurgulayan Menzi, “Satranç, sana nasıl düşünmen ve davranman gerektiğini öğretiyor. Olaylara düz mantıkla bakmıyorum. Farklı yönlerini ele alarak bakıyorum. Bunları hepsi benim hesaplamamı, daha hızlı düşünüp, yorum yapmamı geliştiriyor. Sınavda da bunun çok faydasını gördüm.” dedi.

Mayıs ayına kadar ders çalışamadığını ifade eden Menzi, “Ders çalışmaya fazla fırsatım yoktu. Satranç turnuvaları nedeniyle neredeyse 4 ay okula gidemedim ve derslerim aksadı. En son Romanya’dan Dünya Yaş Grupları müsabakalarından döndükten sonra dershane ve okuldaki öğretmenlerinin sayesinde derslerimdeki eksik bölümleri tamamlayıp, sınava hazırlanabildim. O da günde 2 veya 3 saat anca ders çalıştım. Bir ayı ele alacak olursak da 90 saat anca ders çalıştım.”diye konuştu.
”ÖNEMLİ OLAN ÇOK DERS ÇALIŞMAK DEĞİL”
Çok ders çalışmanın önemli olmadığına inandığını kaydeden Menzi, “Önemli olan ne kadar çok ders çalışmak değil. Nasıl çalıştığını bilip, verimli çalışmak. Satranç bana nasıl çalışmam gerektiğini öğretti.

İleride sinema veya tiyatro oyuncusu olmak istediğini belirten Menzi, satrançta da ise Dünya Şampiyonluğunu hedeflediğini ifade etti.

“EZGİ DİSİPLİNLİ BİR ÇOCUK”
Kızının başarı elde edeceğini bildiğini ifade eden annesi Bilge Menzi ise, “Şu an çok mutluyum. Başaracağını biliyordum. O da kendisine çok güveniyordu. Başaracağını biliyordu. Ezgi, disiplinli bir çocuk. Ölçülü bir şekilde çalışınca başarıya ulaşan bir yapıya sahip.”dedi.